Şifreyi yenile

Arama sonuçlarınız
21/04/2015

Gündelik hayatta ve seyahatlerde yerelin önemi giderek artıyor Teknolojik imkanlar sayesinde yerel halkın tercih ettiği restoranları öğrenebiliyor, turist tuzaklarını atlatabiliyoruz. Web tabanalı bir takım uygulamalar ise bu amaçla hareket eden turistler için çıtayı yükseltiyor. Uygulama sayesinde gittiğiniz şehirde bir eve yemeğe davetli olabilir ve diğer lezzet tutkunlarıyla birlikte bölgenin yemeklerini birinci elden tadabilirsiniz.

1-Eatwith ile yemeğe misafir olun

EatWith’in kurucusu Guy Michlin, turistleri ev yemeğiyle buluşturma fikrine bir Girit seyahatinde ulaşmış. Arkadaşı aracılığıyla Papadakis ailesinin evine davet edilen Michlin, tatilin en lezzetli ve keyifli yemeğini burada yediğini görüp harekete geçmiş. İsrail’e dönünce ortağı Shemer ile kurduğu EatWith şu an 20’den fazla ülkeye yayılmış durumda.

Eatwith.com üzerinden şehri, ev sahibini, hazırladığı menüyü ve tarihi seçtikten sonra ödeme yapabilirsiniz. İsterseniz ev sahibi olmak için başvurabilir ve yapacağınız yemeği paylaşabilirsiniz. Bu durumda EatWith’in güvenlik uygulamasından geçmeniz gerekiyor. Kullanıcılarının sağlığına ve güvenliğe çok önem veren EatWith, ev sahibi olmak isteyenleri üç kriter üzerinden değerlendiriyor: Yemeğin kalitesi, insan ilişkileri ve temizlik, ambiyans. Yemeğin fiyatını ev sahibi belirliyor. Genellikle kişi başı 35-50 dolar arasında değişen ücretin yüzde 15’ini EatWith alıyor.

Gittikçe kapsamlı hale gelen EatWith uygulamasında yemek davetlerine ek olarak workshoplar, şarap tadımları, çarşı ve pazar turları da mevcut. Filtreler aracılığıyla gideceğiniz eve toplu taşımayla nasıl ulaşacağınızı, hatta asansör olup olmadığını bile öğrenebilirsiniz. Vejetaryen veya vegansanız size özel yemekler talep edebilirsiniz.

Yerel ev yemeklerini ve özgün aile tariflerini seyahatin bir parçası haline getiren EatWith, kullanıcıları sosyal ve kültürel açıdan da besliyor. Yemek, çeşitli durumlarda olduğu gibi, burada da insanları bir araya getirerek onların farklı kültürleri tanımasını sağlıyor. Yemek yapmaya meraklı olanlar ise hem para kazanıp hem de yerel mutfakları tanıtma şansı yakalıyorlar. Seyahat deneyimini zenginleştiren EatWith, tanımadığı kişilerle yemek yemekten çekinenleri yeniden düşünmeye itebilir.

https://www.eatwith.com/

2-Bonappetour ile yerel tadlar

Bu uygulama sayesinde şehirde yaşayanların evine konuk oluyorsunuz. Hem iyi yemek, hem de yeni insanlarla tanışmak için ilginç bir platform.
Tek yapmanız gereken; size uygun menüyü seçmek ve uygulama sayesinde belirlenen bir ev sahibinin sofrasına konuk olmak. Platformda şeflik yapacak ev sahibinin yemeği hazırlama aşamalarını da izleyebiliyorsunuz.

Singapur tabanlı BonAppetour’u, Airbnb’nin yemek versiyonu olarak düşünebilirsiniz. İki büyük yatırımcıdan tam tamına 500,000 dolar destek alarak tüm dünya şehirlerinde hizmet veriyor. Destek veren isimler; girişimci ve yatırımcı, Wong Toon King ve Telekomünikasyon altyapı yüklenici firması, Prasetia Dwidharma.

Platform, insanlara gittikleri şehirlerde yerel yemekleri tatma imkanı sunacak evleri bulmalarını sağlıyor. 2013 yılında kuruldu ve hızlıca Avrupa’nın birçok ülkesinde popüler hale geldi.

Ekibi, yerel lokasyonları özenle ve dikkatlice seçtikten, araştırmasını yaptıktan, kişileri tanıdıktan, evlerini ziyaret ettikten sonra ancak platforma ekliyor. Sadece bununla kalmıyor, ülke kanunlarına uygun şekilde hijyen kriterlerine uyup uymadıkları da kontrol ediyor.

Bu akım öylesine genişlemiş, öylesine tutulmuş vaziyette ki, kullanıcılar sonradan kendilerine gelip, listeye daha fazla şehir eklemeleri için istekte bulunmuşlar. Platform hızla büyüyor ve güzel haber; renkli şehrimiz İstanbul da halihazırda platformda yerini almış durumda. Site şimdiden, ingilizce, ispanyolca, endonezyaca, fransızca, italyanca, portekizce, vietnamca, japonca ve thai dillerinde hizmet veriyor.

Türk misafirperverliğinin ve zengin yemek kültürünün tüm dünyayla en kısa yoldan, misafirperver ve sıcak insanımız üzerinden tanıtılması için müthiş bir fırsat.

https://www.bonappetour.com/

3-Travelingspoon ile birlikte yemek hazırlayın.

Travelingspoon gezginleri yerel halkla buluşturan, yemeklerden aşçılık derslerine ve pazar turlarına kadar otantik, evde yemek deneyimlerini paylaşmalarına olanak tanıyan çevrimiçi bir platform.

Örneğin; Tayland’a seyahat ettiğinizi ve turistik bir restoranda yemek yemek ya da binlerce insanın bulunduğu yerel bir cazibe merkezine gitmek yerine, metroyla yeni bir mahalleye gittiğinizi hayal edin. Yerel biri tarafından alınıyorsunuz ve birlikte onun mahalle pazarını geziyorsunuz, burada rahiplerin satıcılara ve görünen diğer birkaç turiste bereket verdiğini görüyorsunuz. Daha sonra sizi uzun teknesiyle manzaralı bir nehirden aşağıya, annesinden öğrendiği en sevdiği tarifleri yapmayı öğrendiğiniz çocukluk evine götürür.

https://www.travelingspoon.com/

Kategori: Blog
Paylaş

4 üzerine düşünceler “Seyahatte Yerel Ev Yemekleri Keyfi

 • Simone
  üzerinde 21/04/2015

  WP Rentals has been the best platform for me because of the people that I met, the money that i make, if any problem comes up costumer service is ALWAYS there. Literally the guys are trying their best! My profile has over 160 reviews and all my listings are book 3 months ahead!

 • Laura
  üzerinde 21/04/2015

  In the past, these types of services have been used largely by thrifty tourists looking for the cheapest place they can find in a particular city. Now, however, more and more business travelers and professionals are looking to WP Rentals for a unique and memorable experience.

  • Simone
   üzerinde 21/04/2015

   We want the 2015 WP Rentals to inspire, equip, and celebrate you. And we want to gather with the host community to learn how to do what we do better. Let’s make this year’s summit one to remember! Stay tuned as we reveal exciting details in the days to come.

 • Simone
  üzerinde 21/04/2015

  WP Rentals can benefit both hosts and travelers. Hosts get to meet people from around the world while making a little extra money, and travelers can often stay for less than the cost of a hotel room. In addition, many travelers enjoy accommodations that offer a different experience from standard hotels.

Cevap bırakın